What is this about?

This page section is still under construction. Here are some known history facts about lineage Ďurikovič chaotically grouped here. Please be patient with this, because this is a part of the bigger future project. Due to the lag of translation following text is in slovak language.

Do you have any information about Durikovic lineage or your surname is Durikovic then do not hesitate to contact me and discuss with me about yours ancestors and descendants.

Máte ľubovoľné informácie o rode Ďurikovič, alebo ste vo väzbe k rodu Ďurikovič? Potom nevahájte a kontaktujte ma aby sme spoločne prispeli k rekonštrukcii našej minulosti.

Durikovic, Ďurikovič

Rod Ďurikovič má nejeden svoj koreň i v Trenčanskom kraji. Rod Gyurikovics patril medzi uhorské šlachtické rody zdroj

Obec Ivanovce (zdroj obecná www stránka)

Po roku 1648 majetky Beckovského panstva sa dedením dostali do držby viacerým šľachtickým rodinám. Komplikované boli vlastnícke pomery aj v samotných Ivanovciach. Svoje kúrie a majetky tu mali i ivanovskí zemania Ďurikovičovci, Chrapkovci, Mikoviniovci, Imrich Frankner, Gašpar Zirčič a Melčickí.

Z kultúrnych dejín treba spomenúť významného uhorského polyhistora Juraja Ďurikoviča, ktorý sa narodil v Ivanovciach 12. 7. 1783 a zomrel 25. 1. 1848 v Pezinku. Pochádzal zo zemianskej rodiny. Vyštudoval právo, pracoval na panstve grófa Zičiho v Pustých Úľanoch, od r. 1812 bol úradníkom Bratislavskej stolice, neskôr sudcom Trenčianskej, Mošonskej, Györskej stolice. Svojím stavovským povedomím, zemianskou nacionálnou ideológiou a politickými názormi predstavoval typického príslušníka slov. zemianstva I. polovice 19. stor. Venoval sa histórii, kultúrnym dejinám, napísal viacero správ, ktoré však zostali v rukopisoch. Podľa svojho veľkého vzoru - Mateja Bela - chcel spracovať historicko-geografické opisy jednotlivých uhorských stolíc.

Pečate rodu Ďurikovič-Gyurikovits

Georgius Gyurikovits: prísažný prísediaci Bratislavskej stolice, pečať z 11. novembra 1816, Posonium
Archívna signatúra: Archív mesta Bratislavy, MG-Bratislava, Spisy, kr. 124, ladula 54



Georg v. Gyurikovits: radca magistrátu mesta Prešporok pečat z 30. augusta 1824, Pressburg
Archívna signatúra: Archív mesta Bratislavy, MG-Bratislava, Spisy, kr. 128



Na oboch pečaťiach je rovnaký erb.
Popis erbu: v štíte na pažiti stojí roľník. V pravej ruke drží kosák, v ľavej tri obilné klasy. Nad štítom je turnajská prilba s korunkou a prikrývadlami. Klenot tvorí doprava obrátená ľabuť s roztiahnutými krídlami. V zobáku drží tri obilné klasy.

Vyššie spomínaný erb patril rodu Gyurikovics (Gyurikovits, Jurikovics, Ďurikovič), ktorý získal sľachtický titul v roku 1693. Majetok vlastnil v Ivanovciach v Trenčianskej stolici. Bližšie údaje a základný rodokmeň je uvedený v publikácii B. Kempelena, Magyar nemes családok, IV., Budapest 1912, s.428-429 .

Ine známe pečate rodu

Gyurkovics Mattheas pečať z roku 1816 (slachta.kosztolanyi.com)

Erby rodu Ďurikovič

Po pravej strane sú znázornené erby tohto rodu.

V zásade heraldika pozná štyri farby a dva kovy. Sú to : čierna, červená, modrá a zelená. Kovy sú zlato-žltá farba a striebro-biela farba. K štyrom farbám sa priradzujú ešte farby partikulárne: purpurová, farba tela, hnedá šedá a takzvaná prirodzená ktorou sa označuje prirodzená farba danej figúry v erbe. Každá farba má svoju špecifickú symboliku.

Biela farba symbolizuje čistotu, nepoškvrnenosť, nevinnosť, spravodlivosť. Ak sa berie ako kov čiže striebro je to symbol veľkoleposti, premeny/Kristus sa premenil na biely oblak/.
Čierna farba symbolizuje nevedomosť, nevedomie ,tajomstvo, ničotu, omyli, noc, smútok, úpadok, stratu odvahy, v protiklade vznešenosť, vážnosť, dôstojnosť, regeneráciu a znovuzrodenie/kňazský odev/.
Červená symbolizuje činnosť, energiu, teplo, život, rast, cit, vášeň, ľudskú lásku či plamene Ducha svätého.
Modrá farba symbolizuje duchovno, hĺbavosť, chlad, schopnosť rozvahy, dobrotu a toleranciu. Modrá farba vyjadruje aj pravdu, oddanosť, stálosť, vernosť, zbožnosť /Mesiáš mal modré rúcho/.
Zelená farba symbolizuje prírodu, život, vegetáciu, jar, rast, vývoj, stvorenie, osvietenie, znovuzrodenie, ducha/svätý Ján aj Mohamed nosili zelené rúcha/.
Zlato alebo žltá farba symbolizuje muža, cnosť, náboženskú vieru, veľkorysosť, moc, odvahu, inšpiráciu, múdrosť, intuíciu, podráždenosť, žiarlivosť, patrí slnku alebo hviezdam.
Striebro alebo biela farba symbolizuje ženu, a patrí mesiacu.
Zdroj výkladu: slachta.kosztolanyi.com

Na oboch erboch sú totožné koruny, ktorých identifikáciu možeme nájsť aj na Koruny.